Lietuviškai

Oro transporto keleivių teisės

Jei planuojate kelionę lėktuvu, žinokite, kad jūsų teisės saugomos oro keleivių teisių. Šias teises užtikrina Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 261/2004.

Daugybė žmonių nežino, kad keliaudami lėktuvu jie turi konkrečias teises. Šios teisės apima teisę į kompensaciją už nekokybiškai suteiktas oro linijų paslaugas. Tačiau, daugelis mano, kad laimėti prieš galingą aviakompaniją tiesiog neįmanomą, bet tai netiesa. Pasinaudoję geriausių skrydžių kompensavimo bendrovių paslaugomis, jūs galite išsikovoti jums teisiškai priklausančia kompensaciją.

Atvejai, kai yra taikomas reglamentas (EB) Nr. 261/2004 yra šie:

 • Atidėti skrydžiai. Jei skrydis atidėtas daugiau nei 3 valandomis.
 • Atšaukti skrydžiai. Jei aviakompanija informuoja keleivius apie skrydžio atšaukimą likus mažiau nei 14 dienų iki išvykimo.
 • Perpildyti skrydžiai. Jei aviakompanija parduoda daugiau bilietų nei lėktuve yra vietų ir kai kuriems keleiviams neleidžia lipti į lėktuvą.

Reikalavimai, kuriuos būtina atitikti siekiant gauti kompensaciją už sutrikdytą skrydį

Pagal reglamentą (EB) Nr. 261/2004, jūs galite gauti kompensaciją jei jūsų skrydis išvyksta iš ES arba atvyksta į ES (jei oro vežėjas yra ES įsteigta oro linijų bendrovė). Šis reglamentas taip pat apima skrydžius į arba iš Norvegijos, Islandijos ir Šveicarijos.

Pretenzijos į kompensaciją laikomos nepagrįstomis susiklosčius ypatingoms aplinkybėms, tokioms kaip streikai, politiniai neramumai, sudėtingos oro sąlygos, oro uostų veiklos sutrikimai, orlaivių gamykliniai defektai, ir panašūs trikdžiai. Atkreipkite dėmesį, kad aviakompanijų darbuotojų streikai nelaikomi ypatingomis aplinkybėmis.

Jūsų pretenzija į kompensaciją laikoma nepagrįsta jei jūs patyrėte skrydžio trikdį dėl priežasčių, kurios priklausė nuo jūsų veiksmų. Jas apima tokios priežastys kaip:

 • Jūs pavėlavote atvykti prie įlaipinimo vartų. Minimalų atvykimo laiką dažniausiai nustato oro linijos.
 • Jūsų pagrįstai neįleido į lėktuvą (dėl priežasčių, tokių kaip netinkami kelionės dokumentai, viza).
 • Jūs nusipirkote kelionės bilietą pasinaudoję specialiu tarifu, kuris tiesiogiai nebuvo prieinamas kitiems klientams.
Pretenzija į kompensacija pagrįsta jei:Pretenzija į kompensacija nepagrįsta jei:
Skrydis prasidėjo ES teritorijojeSkrydis buvo sutrikdytas dėl ypatingų aplinkybių. (Aviakompanijų darbuotojų streikai nelaikomi ypatingomis aplinkybėmis).
Skrydis nusileido ES teritorijoje (jei oro vežėjas yra ES įsteigta oro linijų bendrovė)Keleiviai pavėlavo atvykti prie įlaipinimo vartų
Skrydis buvo užsakytas, reguliarus, pigios skrydžių bendrovės įskaitant kelionių paketusKeleiviai buvo pagrįstai neįleisti į lėktuvą (dėl priežasčių, tokių kaip netinkami kelionės dokumentai, viza)
Skrydis buvo iš arba į Norvegiją, Islandiją ar ŠveicarijąKeleiviai nusipirko kelionės bilietą pasinaudoję specialiu tarifu, kuris tiesiogiai nebuvo prieinamas kitiems klientams.
Keleiviai, kurie pareiškė pretenziją kompensacijai gauti tai padarė prieš paraiškos pateikimo galiojimo laiko pabaigą toje valstybėje.

 

Aviakompanijų atsakomybė skrydžio atidėjimo ar atšaukimo atveju

Pagal reglamentą (EB) Nr. 261/2004, jei skrydis buvo atidėtas, atšauktas ar perpildytas, oro linijų bendrovė savo keleiviams privalo suteikti:

 • Pakaitines paslaugas. Atšaukto ar perpildyto skrydžio atveju, jūs turite teisę pasirinkti oro linijų siūlomą alternatyvų skrydį arba susigrąžinti visą už kelionės bilietą išleistą sumą. Jei skrydis atidėtas daugiau nei 5 valandas, jūs galite nebetęsti kelionės ir susigrąžinti visus pinigus.
 • Priežiūros paslaugas. Oro linijų bendrovė jums privalo parūpinti maisto, gėrimų, prieiga prie telefono, interneto ir apgyvendinimą viešbutyje, net ypatingomis aplinkybėmis.
 • Kompensacijos išmokas. Jums galite gauti nuo 250 iki 600 EUR priklausomai nuo skrydžio atstumo, skrydžio atidėjimo trukmės ir kitų aplinkybių. Tikslią kiekvieno skrydžio trikdžio tipui priklausančią kompensacijos sumą rasite spragtelėję atidėjimas, atšaukimas ar perpildymas.

Priežiūros paslaugos

Aviakompanijos savo keleiviams privalo suteikti priežiūros paslaugas susiklosčius šioms aplinkybėms:

ES riboseUž ES ribų
Trumpesnis nei 1 500 km skrydžio atstumas esant ilgesniam nei 2 valandų atidėjimuiTrumpesnis nei 1 500 km skrydžio atstumas esant ilgesniam nei 2 valandų atidėjimui
Trumpesnis nei 1 500 km skrydžio atstumas esant ilgesniam nei 3 valandų atidėjimuiTrumpesnis nei 1 500 km skrydžio atstumas esant ilgesniam nei 3 valandų atidėjimui
Trumpesnis nei 3 500 km skrydžio atstumas esant ilgesniam nei 4 valandų atidėjimui

 

Priežiūros paslaugas apima:

 • Maistas ir gėrimai. Oro linijų bendrovės savo keleiviams privalo parūpinti maisto ir gėrimų, kurie būtų proporcingi keleivių laukimo laikui.
 • Skambučiai telefonu ir internetas. Oro linijų bendrovės savo keleiviams privalo suteikti galimybę pasinaudoti dviem skambučiais telefonu, faksu ar el. paštu.
 • Apgyvendinimas viešbutyje. Oro linijų bendrovės privalo apmokėti nakvynę viešbutyje, jei skrydžio reikia laukti pernakt. Oro linijos taip pat privalo pasirūpinti keleivių pervežimu iš ir į oro uostą.

Naudingi patarimai prieš pateikiant pretenziją kompensacijai gauti

Prieš pateikdami pretenziją skrydžio kompensacijai gauti, turėtumėte žinoti keletą svarbių dalykų.

 • Pretenziją kompensacijai gauti pateikite kiek įmanoma greičiau, nes paraiškų pateikimo senaties terminai įvairiose šalyse skiriasi.
 • Jei atšaukto ar perpildyto skrydžio atveju gavote aukštesnės klasės vietą, už tai jums papildomai mokėti nereikia. Tačiau, jau gavote žemesnės klasės vietą, galite susigrąžinti 30-75% sumokėtos bilieto kainos.
 • Kiekvienas keleivis gali gauti kompensaciją. Jei keliavote su šeima ir jūsų skrydis buvo atidėtas, atšauktas ar perpildytas, tuomet visi jūsų šeimos nariai turi teisę į kompensaciją.
 • Jei jūsų skrydis buvo komandiruotės metu, tuomet būtent jūs turite teikti pretenziją kompensacijai — ne įmonė, kuri sumokėjo už kelionės bilietą.

Dažnai užduodami klausimai

Atsakymus į dažnai užduodamus klausimus apie oro keleivių teises galite rasti DUK.